Historie šperků Pandora


Pandora je světově proslulá značka, která byla založena v Dánsku. Ačkoliv je firma nejvíce známa pro své přizpůsobitelné náramky s přívěsky a korálky Pandora, také poskytuje další doplňkové produkty jako například prsteny, náušnice, náhrdelníky atd. Pandora šperky jsou v současné době prodávány ve více než 65 zemích po celém světě. V roce 2004 Pandora otevřela svůj první obchod v Hamburku v Německu a následně také v Austrálii, v Dánsku, ve Švýcarsku, ve Spojených Státech Amerických a nyní dokonce i v Číně. Pandora zaměstnává více než 1 200 zaměstnanců po celém světě.

Společnost Pandora vznikla v roce 1982 kdy Per a Winnie Enevoldsen otevřeli klenotnictví v oblasti Norrebrogade v Kodani. Jejich šperky se stávaly čím dál více populárnější a získaly velký zájem veřejnosti. V té době pár Enevoldsen přesunul svou pozornost na velkoobchod otevřením vlastního výrobního závodu v Thajsku – Pandora Production – a najali návrháře Lone Frandsen aby jim pomohl vytvořit jedinečnou linii šperků.

                                        

 

V roce 1996, Pandora – od té doby velkoobchodní zástupce – najala druhou návrhářku, zlatnici Lisbeth En Larsen, která pracovala s Lonem Frandsenem, aby vytvořili Pandořin charakteristický rys a přizpůsobili náramky. Pandora tedy nabízí kolekce prstenů, náušnic a náhrdelníků z nichž nejvýznamnější jsou “Mix and Match“ náušnice obsahující sbírku deseti stříbrných a zlatých obručí a 80 různých přívěsků, které se mohou vyměňovat a tím tak vytvořit nový vzhled. Pandořiny šperky řady “Match“ mají široký sortiment prstenů, náušnic a náhrdelníků, které jsou určeny, aby ladili s ostatními přívěsky Pandora.

Nedlouho na to, v roce 2000, Pandora spouští celosvětové šílenství v podobě kolekce Moments. Každý přívěsek má svůj význam a je ručně zpracován. Nositelky Pandora náramků sbírají kolekce přívěsků, čímž vytváří originální příběh na svém náramku. V následujících letech se začíná společnost rozšiřovat do USA, Německa i Austrálie.

V roce 2005 již přesouvají výrobu do zmodernizované šestipodlažní budovy v Thajsku, jenž se jeví záhy jako nedostačující. Kapacitně se výroba navyšuje o další tři fabriky, rovněž umístěné v Thajsku. Rádi by jste nahlédli do výroby Pandora šperků

V roce 2008, Pandora představila novou kolekci šperků s názvem “LovePods“, které jsou vyrobené výhradně z 18k zlata a drahých kamenů jako jsou diamanty, ametyst, peridot, křemen, citrín, spinel a topaz. Kolekce LovePods nabízí výběr prstenů, které se mohou spojovat a skládat dohromady a vytvořit tak jedinečný vzhled. Kolekci vytvořili zlatníci Mads Trolle a Le Gray Antony a obsahuje také řadu náhrdelníků, přívěsků, náramků a náušnic. 60% podíl firmy získává investiční skupina Axcel a Pandora vstupuje dva roky poté na kodaňskou burzu NASDAQ OMX.

V současnosti zakoupíte šperky Pandora ve více než 100 zemích světa, na šesti kontinentech, prostřednictvím více než 6.500 prodejních míst, z čehož zhruba 2500 jsou konceptové prodejny. Pandora zaměstnává okolo 32.000 zaměstnanců - necelá polovina má na starosti výrobu šperků v thajských fabrikách. 

 

Pokud o náramku Pandora teprve uvažujte, tak Vám doporučujeme přečtení článku "Užitečné rady pro začínající sběratelé Pandora šperků".

ZPĚT na přehled všech článků