Jak se vyrábí šperky Pandora?


V České republice žije jen málo žen, které nevlastní žádný náramek či jiný šperk od Pandory. A ženu, která o Pandoře ještě vůbec neslyšela, bychom snad vůbec nenašli. Nyní je léto a díky krátkým rukávům se stříbrné náramky třpytí všude. Neunikneme jim v nákupním centru, ale ani na ulici, v tramvaji či autobuse. Pojďme se tedy spolu podívat na proces jejich výroby, než se dostanou na prodejní pult v našem obchodě.

Pandora šperky se prodávají ve více než 100 zemích na 6 kontinentech. Naše vysněné korálky si můžeme koupit v 7700 obchodech, přičemž 2400 z nich jsou řízeny přímo z Dánska. Pandora byla založena roku 1982 v Dánsku a dodnes má své řídící centrum v Kodani, kde vznikají i skeče všech nových korálků. Pandora zaměstnává 25 300 lidí po celém světě.

 

Pojďme se spolu podívat na samotný proces výroby. Ve městě Lampuh, nedaleko turisticky proslaveného Čiang Mai v severním Thajsku, se každé ráno dá do pohybu mraveniště čítající 13 200 pracovníků. Všechny Pandora přívěsky jsou zde ručně vyráběny a každý kus projde minimálně dvaceti páry rukou, než se dostane do prodejny. Pilně se činí pracovníci zdobící korálky malinkatými krystaly po jednom, podobně i oxidační tým je v plném proudu. Posledním a nejdůležitějším krokem je leštění, které korálkům dodá jejich luxusní odlesk.

                                                  

Pandora je v několika posledních letech velice populární a je zajímavé sledovat, jak se jim daří udržovat vysokou kvalitu při tak vysoké ruční výrobě. Někteří si možná představují, že se jedná o pásovou výrobu, ovšem korálky by se při své velikosti na pásu jistě lehce poztrácely. Díky vysokému důrazu na detail a provedení z každého korálku na nás dýchne um mistra řemeslníka.

Dodržování vysokých standardů, které Pandora jistě má je obzvláště obtížné u skleněných korálků. Tyto jsou vyráběny od základu a mohou se lišit tvarem, velkostí a hlavně barevností. Každý skleněný korálek tak je skutečně unikátním originálem.

                  

Všechny kovové korálky jsou vyrobeny z vysoce kvalitních ušlechtilých materiálů, jako jsou stříbro a 14ct zlato. Čisté stříbro je pro šperkařské využití příliš měkké. Pokud by se korálky vyráběli ze 100% stříbra, docházelo by k jejich rychlé deformaci. Pandora používá jednu z nejtvrdších dostupných slitin stříbra, která se nazývá mincovní stříbro, někdy se můžeme setkat s anglickým označením sterling silver. Mincovní stříbro je většinou směs 92,5% stříbra a 7,5% jiných kovů, nejčastěji mědi. Sterlingové stříbro je výborné pro využití ve šperkařství jelikož dlouhodobě zachovává kýžený tvar a barvu. Pandora nikdy nepřidává prvky niklu do slitiny stříbra.

Stříbrné šperky se často upravují metodou zvanou oxidace, která napodobuje přirození začernání stříbra. Oxidace je přirozenou vlastností stříbra a v případě Pandory dodává závěrečný vintage look. Některé šperky jsou rhodiovány, aby dosáhli módního černého efektu. Bohužel se jedná pouze o povrchovou úpravu, takže lze předpokládat postupný otěr nánosu.

                                                                                                   

ZPĚT na přehled všech článků