Pandora přechází na zelenou


Pandora Group je lídrem na trhu se šperky. Jedná se o největšího prodejce a zároveň i výrobce módních doplňků. Na výrobu stříbrných korálků, náramků a dalších šperků spotřebují ročně kolem 340 tun stříbra a 300 kg zlata. Spotřeba těchto nerostných surovin pokrývá tři čtvrtiny jejich celkové produkce. Měď, palladium, ocel nano krystaly a kubické zirkonie tvoří poslední čtvrtinu využitých surovin. Většina šperků se vyrábí ve dvou továrnách umístěných v Thajsku a asi u 20 dalších externích dodavatelů. Pandora vždy dbala na transparentnost původu používaných materiálů a to i u řetězce dodavatelů. Zlato a stříbro pocházeli vždy z dolů z bezkonfliktových oblastí a pocházeli od renomovaných rafinérských společností s potřebnými certifikacemi pro využití drahých kovů ve šperkařském odvětví.

V posledních letech si společnost Pandora Group nechala vypracovat studii o dopadu šperkařského průmyslu na společnost a životní prostředí. Ze studie vzešlo, že využití recyklovaného zlata a stříbra může výrazně omezit dopad na životní prostředí. Přechod na recyklované zdroje omezí produkci oxidu uhličitého, spotřebu vodních rezerv a mimo jiné i např. rtuťové znečištění v oblasti zlatých dolů. Výroba šperků z recyklovaného zlata má 600x nižší emise oproti zpracování vytěženého zlata. Podobně použití recyklovaného stříbra sníží emise až o dvě třetiny. Pandora Group se zavázala, že do roku 2025 se jejich výroba stane uhlíkově neutrální. 

Již v minulém roce 71% stříbra a zlata využitých pro výrobu Pandora šperků pocházeli z recyklovaných zdrojů. Hlavním zdrojem recyklovaných drahých kovů je vyřazená elektronika. Pouze 15% světových rezerv stříbra dnes pochází z recyklovaných zdrojů. Každý rok vyrobíme kolem 50 tun elektronického odpadu, bohužel pouze 20% je celosvětově recyklovaných. Právě nenaplněný potenciál recyklace elektroniky hraje velkou roli v naplnění ambiciózních plánů Pandora Group. Např. koncentrace zlata v jedné tuně mobilních telefonů je 100x vyšší než v přírodním nalezišti.

Kvalita recyklovaného zlata a stříbra je stejná jako u čerstvě vytěžených surovin, tudíž výsledný produkt to neovlivní. Právě kovy jako zlato a stříbro i několikerým zpracováním neztrácí na své kráse ani po staletích. Proto Pandora Grup může i nadále vyrábět luxusní moderní šperky, které se těší obrovské oblibě po celém světě.

ZPĚT na přehled všech článků