Kouzlo perel


Okouzlili Vás perlové šperky svou nadčasovou elegancí? Kouzlo perel lidstvo obdivuje již od dávnověku. Perly symbolizují krásu a urozenost, šperky zdobené perlami zdokonalí ženský půvab. Pojďte se s námi probádat jejich původ.

Perla vzniká v ulitě měkkýšů a je tvořena především z uhličitanu vápenatého a bílkovin. Měkkýš začne vytvářet perlu v okamžiku, kdy dojde k vniknutí cizího předmětu do jeho schránky. Nejčastěji se jedná o zrnko písku, které měkkýš začne obalovat tenkými vrvami perleti a to je počátek vzniku perly. Povrch perel je hladký a lesklý, zbarvený nejčastěji do bílého nebo krémového odstínu. Můžeme se setkat i s perlou růžovou, šedou nebo černou, tyto odstíny jsou však vzácnější. Například černou perlu vytvoří pouze jedna z 15 tisíc perlotvorek. 
 
Perly dělíme na sladkovodní, které jsou menší a na mořské, které jsou větší a barevné. Do konce 19. století patřily perly k nejvzácnějším šperkům na světě. Nálezy perel v lasturách byly náhodné a spíše ojedinělé. V dnešní době pochází většina prodávaných perel z perlových farem.

 

PŘÍRODNÍ PERLY

Mořské perly vznikají v mořích a oceánech. Vytváří je nejčastěji perlotvorky mořské, které žijí v tropických a subtropických oblastech Tichého oceánu a dorůstají velikosti. Perlotvorky dokáží za svůj život vytvořit nejvýše dvě perly. Proto jsou mořské perly velmi vzácné a jejich cena vyšší než u perel sladkovodních. Vzhled a barva perel se odvíjí dle místa výskytu. Nejznámější a největší perly jsou Akoya perly, které jsou nejčastěji bílé barvy a jejich výskyt je v oblasti Japonska a Číny. Dále jsou to perly jižních moří, které pochází z jižního Pacifiku. Tyto perly jsou nejčastěji bílé, stříbrné a zlaté barvy. Jako další jsou Tahitské perly, které mají širokou škálu barev od bílé až po černou. Vyskytují se na ostrovech okolo Francouzské Polynésie (nejznámější je Tahiti). 

Sladkovodní neboli říční perly vznikají v řekách, rybnících a jezerech. Tyto perly vytváří nejčastěji perlorodka říční a největší výskyt je v mírném pásmu Evropy a Severní Ameriky. Perlorodky říční za svůj život vyprodukují až 20 perel. Proto jsou šperky se sladkovodními perlami levnější než šperky s mořskými perlami. Sladkovorní perly mají velkou škálu barev, velikostí a tvarů. 

                           

KULTIVOVANÉ PERLY
Výroba umělých perel spadá k počátku 20. století. Perly jsou uměle pěstované na perlových farmách, které jsou jak ve slané, tak ve sladké vodě. Do pootevžené lastury perlotvorky se vloží malá kulička, která pochází z lastury sladkovodního měkkýše. Kulička se v lastuře umístí zpět do vody, kde je postupně obalována perletí. Vznik kultivované perly trvá 1,5 až 2 roky.

Kultivace perel probíhá dvěma způsoby. Metoda semínka, kdy se pod lasturu perlotvorky vloží malý úlomek schránky sladkovodního mlže, který zde necháme po dobu jednoho roku obalovat perletí. Poté se takto obalený úlomek vyjme a vloží do jiné perlotvorky. Tímto způsobem můžeme během několika let získat velké perly. Ryjchlejší je metoda korálku, kdy se pod lasturu perlotvorky vloží korálek - ten je jen o něco málo menší než má být výsledná perla. Korálek je vyřezán ze schránky sladkovodního mlže a perlotvorka ho obalí perletí ve vrstvě jen asi 1 milimetr. 

            

ZPĚT na přehled všech článků