Jak se ujistit, že můj Pandora šperk je originál?


Pandora je jedním z nejznámnějších prodejců stříbrných náramků s konceptem navlékacích korálků. Díky ohromnému úspěchu, kterému se šperky Pandora těší v několika posledních letech, se i několik dalších šperkařských firem začalo věnovat výrobě charakteristických korálků s velkým otvorem. Trh se stříbrným přívěsky a korálky je tedy nasycen spoustou rozmanitých korálků, některých i velmi podobných. Mezi nejznámnější prodejce patří kromě Pandory také Trollbeads, Chamilia a spousta dalších. V některých zemích se můžete setkat s lokálními značkami či také handmade korálky. 

Tento průvodce je určen všem, kdo chtějí mít ve své sbírce jen a pouze originální Pandora korálky. Samozřejmě jistotou je nakoupit si je ve značkové prodejně. Bohužel ne všechny z nás bydlí v blízkosti Pandora prodejen a jsou tedy odsouzeny k nakupování z jiných zdrojů. Častým důvodem toho, proč lidé nakupují jinde je snaha ušetřit. V dnešní době existuje mnoho internetových obchodů, jež doručí Vaše vysněné kousky až k Vašemu domovnímu prahu. S prodejem stříbrných přívěsků a náramků se lze také setkat v různých online bazarech jako je Aukro, Sbazar, Vinted nebo Mimibazar či u mezinárodních prodejců jako jsou Amazon a eBay.

Některé portály nabízejí zajímavé slevy, ceny jsou také nižší pokud korálek již měl svou předešlou milující majitelku. Nakupování přes Internet však přináší mnohá úskalí. Zboží si nemůžete předem fyzicky prohlédnout a osahat. Někdy vystavené fotografie neodpovídají kvalitě zboží, které Vám příjde domů. Pojdmě se tedy spolu podívat na několik kroků, které by Vám měli umožnit rozlišení Pandora šperků od jejich kopií, napodobenin a podobných šperků.

Pandora nabízí velké množství ručně vyráběných a moderních šperků vyrobených z pravých materiálů, především ze sterlingového stříbra a 14k nebo 18k zlata s drahokamy, kameny, kultivovanými perlami, sklem a dřevem. Přestože se snaží udělat maximum proto, aby byly jejich šperky lehce rozpoznatelné díky speciálním značkám, pro zákazníky může být někdy složité rozpoznat originální výrobek Pandora od kopie, protože kopie mohou mít podobné identifikační značky.

Všechny originální šperky Pandora nesou speciální ochranné značení, které dosvědčuje jejich pravost. Na výrobcích značky Pandora, na kterých je dostatek místa, lze od roku 2008 najít ochrannou známku společnosti - písmeno "O" s korunkou. Výjimečně se na některých výrobcích značky Pandora toto logo nenachází, vzhledem k jejich malé velikosti. Kromě toho na všech špercích najdete ochrannou známku "ALE". Jde o registrovanou ochrannou známku společnosti Pandora, kterou tvoří iniciály Algota Enevoldsena, otce zakladatele společnosti, Pera Enevoldsena. Uvedené ochranné známky by se měly nacházet na originálních špercích společnosti Pandora.

Dalším krokem je kontrola ryzostní značky označující kvalitu použitých materiálů. Těmito značkami se dokládá pravost a ryzost daného kovu. Všechny Pandora šperky ze sterlingového stříbra jsou označené velkým písmenem „S“ označující „silver“ (z angličtiny, znamená stříbro), za ním je označení ryzosti stříbrných částic na tisíc jednotek hmotnosti: S925 (92,5 % ryzího stříbra). Šperky vyrobené ze zlata jsou označené velkým písmenem „G“ označující „gold“ (z angl. zlato), za ním je označení ryzosti zlatých částic na tisíc jednotek ve slitině zlata: 14k: G585 (58,5 % ryzího zlata) nebo 18k: G750 (75 % ryzího zlata). Ozančení s písmeny používá Pandora od června 2011, všechny dříve vyrobené šperky nesou pouze číselné označení. Některé státy vyžadují další označení šperků z drahých kovů. Na území ČR musí být všechny stříbrné a zlaté šperky opatřeny státní puncovní značkou. Výjimku představují šperky v podlimitní hmotnosti, která u stříbra představuje 3 g a u zlata 0,5 g. Ty kontrole puncovního úřadu nepodléhají, nemusí tedy být označené státní puncovní značkou, ale naopak je u nich povinné označení ryzostní značkou.

Pandora Rose bývala původně označována velkým „R“, které představuje unikátní slitinu mědi a stříbra se 14k růžovozlatým pokovem. Kolekce jaro a léto 2018 představila nové značení „MET“. Toto označení nyní Pandora používá na všech špercích z kolekce Rose. Šperky Pandora Shine nesou označení „S925“, jelikož se jedná o sterlingové stříbro s 18kt zlacením na povrchu. Na Pandora Disney kolekci najdete „C“ v kroužku (označní copyright) a nápis „Disney“. Všechny šperky nesou příslušná označení. Jedinou výjimkou jsou kousky, na kterých není dostatek místa na vepsání označení.

Pokud se chystáte zakoupit korálek, který aktuálně prodává i Pandora, porovnejte obrázek prodávajícího s fotografiemi zboží vystavených přímo v internetovém katalogu společnosti na stránkách Pandora.net. Již při prvním zkoumání mohou být patrné některé rozdíly. Celkové zpracování korálku může být odlišné. Pokud je korálek šišatý, nepravidelný a na svém povrchu neuhlazený, nejedná se očividně o originál. Pandora klade vysoký důraz na kvalitní manuální zpracování svých produktů. Bohužel šperky u nichž Pandora již ukončila výrobu budete hledat marně. Zkuste si tedy korálek vygooglovat a ověřit podle fotografií z věrohodného zdroje.

Pokud se zakoupený korálek zdá být výrazně lehčí, zřejmě se jedná pouze o slitinu obecných kovů se stříbrným pokovem nikoli tedy o sterlingové stříbro, jak může být uvedeno na klamném označení. Zejména menší lokální prodejci nebo přeprodejci stříbrných korálků si ne vždy uvědomují, že Pandora je značka, nikoli tedy označení stříbrných korálků s velkým otvorem pro navlékání na náramek. Záleží tedy již na samotném označení zboží.

V našem e-shopu najdete jak originální korálky Pandora, tak korálky od mnoho jiných výrobců. Korálky se někdy blízce podobají, vzájemná inspirace je tak více než zřejmá. Originální šperky Pandora vždy dodáváme v příslušném balení jako jsou černé sametové pytlíčky, papírové sáčky či dárkové krabičky s ochrannou známkou, které odebíráme přímo od Pandory. Součástí zásilky je také osvědčení o pravosti tzv. certifikát. Zakoupené korálky můžete vzít do jakékoli prodejny Pandora a ověřit jejich autenticitu. Šperky Pandora v našem prodejním katalogu vždy nesou označení Pandora již v názvu produktu. Pokud Vámi vybraný korálek nenese označení Pandora jedná se o korálek vyrobený jinou šperkařskou firmou.

Při nákupu u jakéhokoliv zdroje se vždy ujistěte, že prodejce je seriózní. U e-shopů kontrolujte jejich kontakty, nebojte se jim zavolat a zeptat se.

ZPĚT na přehled všech článků