Jak pečovat o šperky?


V tomto článku najdete podrobné informace, jak pečovat o šperky vyrobené z různých materiálů. Jejich uchovávání a pravidelná péče má totiž velký vliv na jejich vzhled. Při správné péči budou vaše šperky vypadat skvěle po dlouhá léta.

 

POSTŘÍBŘENÉ ŠPERKY

Z důvodu neustále stoupajících cen drahých kovů stříbra a zlata, získávají postříbřené šperky na oblíbenosti. Nákup stříbrných šperků je pro mnohé z nás ještě stále dostupné, nicméně jejich hodnota v případě prodeje bude dost nízká. Pro ty, kteří chtějí mít krásný šperk a nechtějí investovat do stříbra tu je řešení v podobě postříbřených šperků. Postříbřené šperky existovaly i před několika desítky lety, ale jejich kvalita byla dost špatná. Mnohdy docházelo k alergickým reakcím a k oloupání vrchní postříbřené vrstvy. V dnešní době jsou na trhu postříbřené šperky mnohem vyšší kvality. Mnohé z nich mají svůj povrch upravený rhodiem, které chrání šperk před oxidací, mechanickým poškozením a zabraňuje vzniku alergických reakcí.

Péče o postříbřené šperky:

 

PÉČE O STŘÍBRNÉ ŠPERKY

Stříbro patří k nejoblíbenějšímu kovu na výrobu šperků. Samotné stříbro je měkké a náchylné k mechanickému poškození, proto je na šperky používána slitina stříbra a mědi. Stříbrné šperky jsou cenově dostupné téměř pro každého a péče o ně není příliš náročná.

Většina stříbrných šperků má svůj povrch upravený rhodiem, které chrání šperk před oxidací, mechanickým poškozením a zabraňuje vzniku alergických reakcí.

Péče o stříbrné šperky:

 

OCELOVÉ ŠPERKY

Šperky z chirurgické ocele jsou čím dál oblíbenější - jsou cenově dostupné, nevyvolávají žádné alergické reakce a jsou velmi odolné. Ocelové šperky mají navíc krásnou, temně kovovou barvu. Péče o tyto šperky není náročná - ocel je velmi tvrdý a odolný materiál, neoxiduje a oproti jiným kovům je odolný vůči chemickým reakcím.

Péče o ocelové šperky:

 

ZLATÉ ŠPERKY

Zlaté šperky patří mezi luxusnější a dražší šperky. Zlato je krásný a velmi lesklý kov, který je ovšem velmi měkký a náchylný k mechanickému poškození. Žluté i bílé zlato jsou sliny ryzího zlata a dalších kovů (u žlutého zlata se jedná o příměs mědi nebo zinku, u bílého zlata se používá paladium nebo nikl). Čím více má zlatý šperk karátů, tím je měkčí.

Péče o zlaté šperky:

 

ZPĚT na přehled všech článků