Péče o Pandora šperky


V tomto článku najdete podrobné informace, jak pečovat o šperky Pandora. Jejich uchovávání a pravidlné péče má totiž velký vliv na jejich vzhled. Při správné péči budou šperky Pandora vypadat skvěle po dlouhá léta.


PROČ STŘÍBRNÉ ŠPERKY ZTRÁCEJÍ LESK A ČERNAJÍ?

Stříbro je z počátku světlé a lesklé, ale po určité době ztrácí nošením svůj lesk a povrch se mění v lehce nažloutlý. Pokud se stříbro nebude čistit může se nažloutlá barva změnit až v černou. Toto zbarvení je výsledkem oxidace a je způsobeno především dvěma faktory: kontaktem s chemickými látkami a vlhkostí.

Vyvarujte se tedy kontaktu s chem. látkami např. parfémy, krémy, síra, chlór a lak na vlasy. Druhou příčinou ztráty lesku stříbrných šperků je vlhkost – nadměrnou vlhkostí se urychluje proces oxidace. Správné uskladnění Vašich šperků Pandora Vám tyto negativní vlivy pomůže minimalizovat. Při běžném nošení Vašich náramků či náhrdelníků tyto reakce v malé míře nastávají a tím se lesk šperku stejně pomaličku ztrácí.

Ale nemusíte se bát! Ztráta lesku či černání je přirozený efekt, kdy stříbro není poškozeno trvale.


ČIŠTĚNÍ STŘÍBRNÝCH ŠPERKŮ PANDORA

Nejjednodušší metodou je pravidelné čištění pomocí leštícího hadříku. Hadříky jsou vyrobeny z měkké leštící tkaniny napuštěné šetrnou chemickou látku, která pomáhá odstranit oxidaci ze stříbrných povrchů. Není potřeba žádná voda, stačí pouze třít stříbrný šperk čistou částí hadříku. Jedinou nevýhodou je, že čistící hadříky se po čase zašpiní a tato část se již nedá znovu použít. Cena je okolo 50 Kč. 

V případě výraznějšího začernání šperku doporučujeme profesionální čistící hadříky Connoisseurs. Tyto hadříky nahradí i čištění ultrazvukem:-) Navíc zde není riziko poškození šperku (vypadnutí zirkonu, poškození perliček).

 

Pandora doporučuje čištění zubním kartáčkem v teplé mýdlové vodě. Přidejte kapku jemného tekutého mýdla nebo prostředek pro mytí nádobí do misky s teplou vodou a měkkými štětinami kartáčku jemně drhněte své stříbrné šperky. Teplá voda a mýdlo pomáhá uvolnit špínu a jiné organické části, zatímco měkké štětiny kartáčku (ujistěte se, že jde o měkký zubní kartáček) nepoškrábají povrch šperků. Trvá to trochu déle než ostatní metody, ale vodu a mýdlo má doma každý. Pro silně znečištěné Pandora šperky doporučuje namočit celý šperk do teplé mýdlové vody na několik minut a až následně začít šperk čistit.  

 

Buďte opatrní při čištění šperků zdobených perlami, které je potřeba před čištěním zabalit, aby se nenamočily. Perly jsou vyrobeny z organických materiálů (tj. v ústřici) a můžou být narušeny.

 

V neposlední řadě je na trhu speciální set na čištění šperků Pandora. Sada s péčí o šperky Pandora obsahuje tekutý čistič, manipulační výbavu, leštící hadřík a měkký kartáček speciálně navržený pro čištění špatně dostupných záhybů. U sady nechybí také návod k použití. Péče o šperky je speciálně vyvinuta pro čištění a péči o všechny typy šperků. 

 

 

PÉČE O KOŽENÉ NÁRAMKY

Kožené náramky nesmí přijít do styku s vodou, protože kůže je porézní materiál. Otření vlhkým hadříkem je obvykle dostačující. Pokud se dostane špína či jiné usazeniny na náramek, je dobré jej ihned utřít, aby se špína nevstřebala do kůže. Doporučujeme alespoň jednou měsíčně promazat kožený náramek olejíčkem či krémem určeným na kůži. V opačném případě může docházet k popraskání náramku. Časem můžete zpozorovat jemné stínování nebo prodloužení koženého náramku, což je ovlivěno jinými náramky nebo počtem přívěsků. Z tohoto důvodu se doporučuje nošení maximálně 7-9 korálků.

 

UCHOVÁVÁNÍ PANDORA ŠPERKŮ

Pokud právě nenosíte vaše náramky a náhrdelníky měli byste je uchovávat na vhodném místě. Nenechávejte Vaše šperky v koupelně, protože veškerá vlhkost může šperky poškodit. Z osobní zkušenosti nedoporučujeme uchovávání šperků v originálních krabičkách Pandora bez silikagelového sáčku, protože dochází k urychlení oxidace šperku! Šperky doporučujeme uchovávat v šperkovnicích k tomu určených. Šperkovnice výrábí přímo Pandora nebo anglická firma Stacker.

                                                               

  

ZPĚT na přehled všech článků